-12°C

Кам’янське

Сонячно

Вологість: 78%

Вітер: 4 km/h

USD 28.38   EUR 34.4
Новини 24

Архівну виставку до роковин Голодомору відкрили в Кам’янському

Щорічно до скорботних днів пам’яті голодомору 1932-33 років у Кам’янському архівному управлінні проводяться символічні заходи: документальні виставки та експозиції для широкого загалу відвідувачів, учнівської молоді та небайдужих мешканців. Цього року через карантинні обмеження довелося дещо відійти від традицій. Проте, хоч і без відвідувачів, експозицію архівісти підготували.

Досліджувати тему голодомору в Кам’янському архівному управлінні розпочали у 2001 році. А перша виставка мала назву «Упокорені голодом».

«Не випадково першу виставку ми назвали «Упокорення голодом». Тому що людина, яка залишається без їжі, втрачає свою волю, індивідуальність, і описати це жахіття неможливо», – наголосила начальник архівного управління міської ради Галина Кулініч.

Архівні документи про голодомор стали масово відкривати за часів незалежності. Раніше ж ця тема в Україні замовчувалася. Незважаючи на те, що будь-які підтвердження про штучність голоду масово знищувалися, в архівах зібрано чимало документів того періоду, які фактично є обвинувальними доказами.

Серед зібраних документальних свідчень – постанови та накази, повідомлення до селищних рад щодо невиконання планів хлібозаготівель, інформація з «чорних дощок» та акти про конфіскацію. На фоні сухих документів окремо стоять спогади свідків, які пережили ті події.

«Насіння з пригоршню, доллють води, добавлять трави і ковтають – а воно не ковтається… Одна жінка, по-вуличному Голубка, їла людей: і свою дитину з’їла, і дівку ще якусь заманила. Заявляли на неї і судили – а вона назад у село прийшла». Це спогади Ганни Яківни, мешканки Кам’янського району. На час тих подій їй було вісім років. Свого часу фахівці архівного управління зібрали, опрацювали та видали збірник, де міститься великий обсяг таких документів і спогадів жителів міста.

Щорічно у скорботні дні листопада в архівному управлінні вшановують жертв трагічних подій ХХ століття.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.